Konut & Site Uygulamaları


Lisanssız elektrik üretim yönetmeliği gereği her birey 1 MW’a kadar tesis kurabilmekte, kendi evinde kullanacağı elektriği üretebilmekte ve eğer varsa ihtiyaç fazlası ürettiği elektriği devlete satabilmektedir. Bu sayede bireyler her ay ödemek durumunda kaldıkları elektrik faturalarından kurtuldukları gibi bu yolla kendilerine ek gelir de sağlayabilmektedirler. Solar bir sistem, ilk kurulum maliyetini ortalama 5-7 yıl gibi kısa bir sürede amorti etmekte ve yatırımcısına devam eden dönemde ciddi bir gelir sağlamaktadır. Güneşe dayalı elektrik üretiminde; hidroelektrik, termik veya rüzgar gibi diğer elektrik üretim yöntemlerinin aksine hareketli ve dönen aksamın bulunmaması, işletme ve bakım masraflarının yok denecek kadar az olmasını sağlamaktadır. Neredeyse tüm üreticiler tarafından güneş panellerine verilen 25 yıl elektrik üretim garantisi, bu alanda yapılacak yatırımı oldukça karlı bir hale dönüştürmüştür.

     Gelişen teknolojiye paralel olarak güneş panelleri ve diğer ekipman fiyatlarının ciddi şekilde ucuzlaması ilk kurulum maliyetlerinin önemli ölçüde düşmesini sağlamıştır. Ayrıca güneş panellerinin evinizin çatısına yerleştirilirler ve ekstra bir yer işgal etmezler. Bölge ve enerji gereksinimine göre değişiklik göstermekle birlikte, bir birey evinin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek bir sisteme 6-7 bin TL gibi fiyatlardan başlayarak sahip olabilmektedir. İlk bakışta bu fiyatlar yüksek görülebilir. Ancak ömür boyu bir daha elektrik faturası ödemeyeceğinizi düşündüğünüz zaman ne kadar mantıklı bir yatırım yaptığınızı anlayabilirsiniz.

     Ayrıca devletin yenilenebilir enerji kaynaklarına dayalı elektrik üretim tesislerini yaygınlaştırmak için sağladığı kolaylıklar neticesinde bu sistemler yatırımcısı için iyi bir gelir kapısına dönüşmüştür. 100 bin TL maliyet ile kurulan güneşe dayalı elektrik üretim tesisi, kurulduğu bölgeye ve iklim koşullarına göre değişiklik göstermekle birlikte yıllık ortalama 15-20 bin TL değerinde elektrik üretebilmektedir. Sistem ilk yatırım maliyetini 5-7 yıl gibi bir sürede amorti ettiği gibi, 25 yıllık periyotta bize 5 defa 100 bin TL kazandırabilmektedir. Yatırım amacı ile aynı fiyata alacağımız bir ev yıllık ortalama 3-4 bin tl civarı kira geliri sağlayacak ve ilk yatırım maliyetini amorti etmesi 25-30 yıl zaman alacaktır. Bu basit örnek, solar sistemlerin diğer yatırım araçlarına göre kat ve kat daha karlı bir yatırım olduğunu açık şekilde göstermektedir.